Забава Избор
Охрид, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – На 26-ти и 27-ми јуни во Белград, на Ада Циганлија, ќе се одржи underground музички фестивал. Охридскиот метал бенд Hardfaced ќе настапи на Rockaway Lake Festival. Покрај охриѓаните Hardfaced, на фестивалот ќе настапуваат бендовите: Buzzcocks, Iron Reagan, Mad Sin, Defeater и многу други. Hardfaced минатата година имаа голема Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 10. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Иако одамна музички пензионирани (првите Рап пензионери во МКД), САФ покануваат на прослава на 15 годишнината од издавањето на албумот „Сафизам“. Одбележувањето на годишнината ќе биде на 24. април во МКЦ. По тој повод со гостите во МКЦ ќе се почестат со меѓусебна концертна дружба. – Овој семинар на […]Прочитај повеќе
Забава
Нови Сад, 9. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Познатиот музичар и активист Ману Чао, ќе одржи нов настап на главната бина на „Егзит“ фестивал во сабота, на 11. јули. Со веќе потврдените имиња на „Егзит“ Авантурата како што се Роби Вилијамс, Motorhead, The Prodigy, Faithless, John Newman, Rudimental, Clean Bandit, Hardwell, Sigma, Martin Garrix, Tom Odell, […]Прочитај повеќе
Забава
Вашингтон, 9. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Френсис Бин Кобејн призна дека не е голем обожавател на музиката на својот татко Курт Кобејн. Во интервју за списанието „Ролинг Стоун“, објавено по повод документарниот филм за Курт Кобејн, ќерката на фронтмен на некогаш култната група призна дека „навистина не и` се допаѓа музиката на Нирвана“. – Навистина […]Прочитај повеќе
Забава
Каен, 9. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Тони Китановски и Черкези Oркестрa вчера настапија пред француската публика во Каен. Концертот беше организиран по повод прославата за 10 години соработка Долна Нормандија – Македонија во рамките на фестивалот „Балканска пролет“. Како голем пријател на фестивалот „Балканска пролет“, Тони Китановски настапувал неколку пати во Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 8. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Реге-ска групата АманЗаман од Србија ќе оддржи промотивен концерт на 25-ти април во клубот „Блок 20“ во Скопје. Иако бендот е многу популарен меѓу македонската младина, ова е нивен прв настап во Македонија, па затоа и најавуваат целовечерен спектакл. Нивните гостувања на музичките фестивали се секогаш во знакот на […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 8. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Вчерашниот облачен и ветровит ден беше инспирација за охридскиот музичар и вокален интерпретатор Петар Маркоски да сними видео со кавер на позната светска песна во природен амбиент. Маркоски ја препеа темата „Dangerous“ на францускиот продуцент David Guetta и вокалистот, кој се проби на светската сцена како нов баран пејач […]Прочитај повеќе
Забава
Лос Анџелес, 7. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Една од највлијателните пејачки, не само во џез, туку и во поп музиката, дамата која ја нарекуваат и кралицата на блузот, ненадминатата Били Холидеј е родена на денешен ден, пред полни 100 години во Филаделфија. Амерканската џез пејачка и текстописец, позната и како Лејди Деј посебно е препознатлива […]Прочитај повеќе
Забава
Лас Вегас, 7. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – 89-годишниот BB King, човекот кој се смета за еден од најголемите гитаристи на сите времиња, бил итно пренесен во болница во Лас Вегас викендов, каде бил задржан на понатамошни испитувања. Неговата ќерка Клодет, за „Los Angeles Times“ изјавила дека BB болува од диабетес Тип II, со која музичарот […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 6. април 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во саботата имаше свечено отворање на реновираниот „Кадмо Бар“ со голема забава во живо на Супер радио. Од „Кадмо“ и Супер радио најавуваат дека цела сезона ќе продолжат дневните забави во живо, во стандардниот термин од 13:00 до 14:00 часот, со водителката Александра Алексијоска и дј тимот – ДЈ […]Прочитај повеќе