Забава Избор
Охрид, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот метал-кор бенд Hardfaced синоќа официјално го издаде спотот за новата тема “Двете Зла”, која е содржана во албумот „Dying Lake“. Освен во Македонија, албумот е достапен на онлајн музичката продавница на музичкиот гигант Good Life Records од Белгија. Good Life Records е голема продукциска куќа, која има Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Утревечер охридскиот актер и стенд-ап комичар, Никола Тодороски, со нов материјал на скечеви ќе ја забавува публиката. Стенд-ап комедијата, дел од циклусот комични скечеви „Revolution“ ќе биде изведена утре во Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид. Тодороски најавува нов материјал, досега неизведуван. Почетокот на настанот Прочитај повеќе
Забава
Лондон, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Кантри пејачката Тејлор Свифт беше избрана за жена на годината на наградите на списанието “Ел”. 24-годишната пејачка доби статуетката од младиот британски пејач и текстописец Сем Смит. Смит, кој триумфираше на годинешните награди “Греми”, исто така, доби награда од списанието за Музичар на годината. Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 25. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Познатото музичко трио од Охрид, кое го сочинуваат Дејан Спасиќ, Виктор Јолакоски и Мартин Милески, официјално продолжуваат да функционираат под ново музичко име The Bulbs. Како бенд, кој настапува со кавер верзии на познати светски хитови, младите музичари веќе се добро познати на охридската публика. Препознатливи се по нивниот Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 25. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ најавуваат аукција на предмети од познати личности од Македонија, кои се хуманисти и љубители на животните. Меѓу активистите е и охридската уметничка Ели Аиноска и познатата македонска актерка со охридско потекло, Ирена Ристиќ. Тие ќе издвои свој драг, препознатлив личен Прочитај повеќе
Забава
Нови Сад, 25. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еден од најголемите електронски бендови на сите времиња Faithless, премиерно ќе настапи во целосен концертен состав на 12. јули на Exit Dance Arenа. Тоа ќе биде продукциски најголемиот спектакл и најзначајниот концерт во историјата на една од најпопуларните електронски бини во светот. Славниот бенд од Лондон го објави […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во четврток, 26-ти февруари на музичкиот пазар ќе излезат новите ремикси на песната „Skin Trade“, заедничкото музичко остварување на охриѓанецот Никола Тони и шпанскиот дј Casabella. Во издание на издавачот „2seconds Records“ ќе бидат достапни дигиталните платформи на ремиксите на траката, која ја реализираше Никола Тони во Прочитај повеќе
Забава
Лос Анџелес, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Викторија Бекам беше прогласена за најинспиративната жена во модниот бзинис за изминатата деценија. Поранешната пејачка и актуелен моден дизајнер ја победи конкуренцијата на годишната листа на списанието „Грејс“. „Пред десет години ја знаевме Викторија како една од Спајс девојките и дел од најпознатите парови, коментира Прочитај повеќе
Забава Избор
Охрид, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Еден од моментално најуспешните и најрепрезентативни македонски музичари во странство, охридскиот џез музичар Владимир Василевски Четкар, ќе приреди музичко задоволство за американската публика, но овој пат во Чикаго. Неговиот следен настап во оваа светска метропола е закажан за 21 март. Настапот ќе биде во клубот Ladybug Book Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – По повод три години од своето постоење Post Global Recordings организира акустичен концерт на дуото Kocher – Manouach од Швајцарија и жив настап на Amplidyne Effect (Македонија). Настанот ќе се случува во четврток, 26 февруари и 27 февруари во просториите на Автономен Културно Социјален Центар Скопје, со почеток во […]Прочитај повеќе