Забава Избор од Уредникот Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 5. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Кариерата која трае полни две децении сакаме да ја заокружиме со концерт, за жал прв ваков во нашата кариера, и за кој гарантираме добра забава и на кој ќе го дадеме нашиот максимум, порача на денешната прес конференција Драган Василески, вокалист на познатата охридска група Камелеон. Тој го најави […]Прочитај повеќе
Забава Избор
Питсбург, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Научници од Универзитетот во Питсбург откриле дека бојата на очите покажува колкава е издржливоста на болка кај одредено лице, како и за кои спортови е талентирано. Според нивното истражување, синооките и зеленооките припаднички на понежниот пол помалку чувствуваат болка при породување во однос на жените со црни и костенливи Прочитај повеќе
Забава Избор
Флорида, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) за утре го одложи лансирањето на вселенската сонда „Драгон“, која треба да однесе контејнер со намирници за екипажот на Меѓународната вселенска станица. Како што соопшти НАСА, лансирањето е одложено затоа што на некои од намирниците била откриена мувла. – На Прочитај повеќе
Забава Избор
Хјустон, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Полицијата пред неколку денови морала да блокира цел кварт во Хјустон  поради бизарна причина – на социјалните мрежи се раширила вест дека еден банкомат дели банкноти од 100 долари наместо од 10. Банката на чиј банкомат се случила грешката набрзо издала соопштение дека за случајот е одговорен службеник од […]Прочитај повеќе
Забава ТОП ВЕСТИ
Скопје, 4. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Веќе неколку години наназад, еден од нашите најталентирани диџеи и продуценти Галоски ниже успеси на полето на електронската музичка сцена во земјава и пошироко. 2018-та година беше особено успешна за него. Ја започна со изданието за Armada Music, издавачка куќа која е во сопственост на еден од најголемите диџеи […]Прочитај повеќе
Забава Избор од Уредникот Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 3. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Охридската група Камелеон годиниве наназад прерасна во вистинска препознатливост за Охрид, а во чест на 20 години постоење, тие најавуваат голем концерт, во пресрет на празниците. – Има многу бендови, но ретки се оние кои нивниот роден град, каде е и најтешко да се успее, ги примил како свои. […]Прочитај повеќе
Забава ТОП ВЕСТИ
Лондон, 1. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Annie Lennox го издаде нејзиниот прв соло сингл по пауза од полни осум години. Се вика „Requiem for a Private War“ и е напишан за филмот „A Private War“. Поранешната пејачка на бендот Eurythmics, неодамна во интервју објави дека авторот на филмот Matthew Heineman побарал од неа да напише […]Прочитај повеќе
Забава
Чикаго, 30. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Имплантот „Брејн-Гејт 2“ е уред кој се вградува во мозокот и може да ги претвори мислите во текст, при што се користи немодификуван таблет. Ова е посебно корисно за лица со попреченост кои имаат проблеми со комуникацијата или страдаат од некоја невролошка болест. Уредот работи со помош на микроелектроди, […]Прочитај повеќе
Забава
Лос Анџелес, 27. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Интернет страната Dictionary.com го прогласи англискиот збор „misinformation“ за збор на годината, наместо неговиот речиси синоним – „disinformation“ (со значење – погрешна, лажна информација). Лингвистката Џејн Соломон изјави дека тоа е намерно така направено, за да се задржи актуелноста на борбата против лажните вести. Прочитај повеќе
Забава ТОП ВЕСТИ
Лондон, 24. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Тој е неверојатен, без сомнеж треба да биде меѓу номинираните за наградата Oscar и според мене тоа е сосема заслужено. Тој го одигра Фреди толку добро, што почнавме да размислуваме за него како да е Фреди. Навистина неверојатно. Вака ја опиша улогата на Rami Malek во филмот посветен на […]Прочитај повеќе