Забава
Охрид, 29. јануари 2015 (ИНПРЕС) – Рок антологиските и најдобрите музички изданија на сите времиња во сабота ќе ги обединат охриѓани, љубители на добриот хард-рок звук. Хард Рок свирка со Wolf Pack ќе се случува оваа сабота, 31-ви јануари во пабот Irish Pub Balaban’s. За музиката ќе се погрижат музичари и бендови од Охрид, кои […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 29. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Скопје ќе се организира дружба со Владо Георгиев, балканскиот музичар, кој на 14-ти февруари ќе одржи голем концерт во СЦ „Борис Трајковски”. Дружењето со обожавателите е закажано за утре во Скопје Сити Мол, со почеток во 19:30 часот. Сите фанови ќе имаат можност да се фотографираат со него […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје/Охрид, 29. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Охридската соло интерпретаторка, музичарка, и членка на музички проект, Симона Попоска, во сабота, 31-ви јануари, ќе настапи на забавата по повод одбележувањето на јубилејот 55 години од издавањето на списанието за деца и млади „Наш Свет“. Покрај Попоска, на роденденот ќе настапуваат и други македонски музичари, како Дани, Прочитај повеќе
Забава
Лос Анџелес, 28. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС)  -Очите на светската музичка јавност се свртени кон доделувањето на Греми наградите, кои годинава ќе се одржат на 8-ми февруари во Стаплес центарот во Лос Анџелес. Во пресрет на 57-то издание на Греми наградите, Академијата за снимање ги најави имињата на добитниците на наградите за посебни заслуги во музиката, […]Прочитај повеќе
Забава
Лондон, 28. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Новиот албум е полн со песни кои ќе Ве натераат да посакате да отскокнувате во воздух од возбуда, а истовремено малку да заплачете, го оценува албумот „Chasing Yesterday“ музичарот Ноел Галагер. Членот на поранешните Oasis, додава дека подеднакво е нетрпелив за излегувањето на албумот, исто како и неговите обожаватели. […]Прочитај повеќе
Забава
Битола, 28. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот музичар Дуке Бојаџиев следниот месец ќе ги почести битолчани со концерт. Концертот ќе биде на 14-ти февруари во големата сала на Центарот за култура Битола, со почеток во 20.00 часот. Посетителите ќе уживаат во несекојдневен концерт на виртуозот Дуке Бојаџиев. Дуке, кој ќе настапи – пијано, вокал, ќе […]Прочитај повеќе
Забава
Охрид, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Темата „Skin Trade“ која е резултат на соработка меѓу охридскиот музичар и перкусионист Никола Ристески, со уметничко име Никола Тони и шпанскиот артист DJ Casabella, доби уште три нови ремикси. Минатата година темата доби ремикс од артистот Oliver Narbona, а на 26-ти февруари, ќе бидат промовирани трите нови ремикси, […]Прочитај повеќе
Забава Струга
Струга, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Македонскиот евровизиски претставник за оваа година, Даниел Кајмакоски ќе настапи на првата полуфинална вечер на Евровизија. Полуфиналната веќер ќе се одржи на 19 мај во Виена, иако конечниот распоред на изведувачите е се’ уште непознат. На 16-ти март ќе се знае точно под кој реден број ќе настапува Даниел. […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС)  – Утре во Скопје ќе се одржи промоција на новиот албум на Аделина Тахири. Промоцијата со почеток во 11:00 часот ќе се одржи во новиот елитен хотел „Bishi Resort & Spa“ во Старата скопска чаршија. Аделина Тахири пред пријателите ќе го промовира новиот материјал на кој веќе подолго време активно […]Прочитај повеќе
Забава
Скопје, 27. јануари 2015 – (ОХРИДПРЕС) – „Top Eleven Be a Football Manager” (единаесетте најдобри – биди фудбалски менаџер), светски најпопуларната онлајн крос-платформа за спортски видео игри, денес ја лансираше верзијата 2015 која е достапна на IOS и Андроид. Играта има 100 милиони регистрирани корисници од целиот свет, со 10 милиони активни месечни корисници. Креирана Прочитај повеќе