Здравје
Лондон, 10. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Возрасните заболуваат од вистински грип еднаш на секои пет години, сметаат научниците врз основа на теренски истражувања. Иако многумина се чувствуваат лошо почесто од наведениот период, сепак станува збор за други инфекции слични на грип, или обични настинки. Меѓународниот тим на лекарски експерти додава дека животниот век на Прочитај повеќе
Здравје
Сеул, 10. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Пиење неколку шолји кафе на ден може да им помогне на луѓето се избегнат затнати артерии, што е познат фактор на ризик за срцеви заболувања, уверуваат корејски истражувачи. Тие проучувале повеќе од 25.000 мажи и жени кои биле вработени и биле подложени на рутински здравствени прегледи на работното место. […]Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 9. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Неколку гиганти во кондиторската светска индустрија, најавија дека планираат да ги отстранат сите вештачки ароми и бои од своите чоколадни бонбони. Според компаниите, до крајот на 2015 година, ниту една група од 250 чоколадни производи, нема да содржат вештачки ароми или бои како што се црвено 40 или жолто […]Прочитај повеќе
Здравје
Шарлот, 7. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Човекот добива еднаков износ на гени од двајцата родители, но го користи поактивно ДНК- материјалот кој го наследил од таткото. Заклучокот е на научници од Универзитетот на Северна Каролина. Тие истражувале лабораториски глувци кои по својата генетичка различност личат на луѓето. Се покажало дека татковите гени доминираат во 60% Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 6. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Намалувањето на употребата на месо може да биде клуч за долг живот. Прехранбениот режим, богат претежно со овошје и зеленчук, го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања и мозочен удар. Ова е заклучокот на новото истражување, кое ги анализира навиките и начинот на живот на повеќе од 450.000 жители на […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 5. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид ќе се одржи Прв Симпозиум за примена на антибиотици при примарна заштита, како и предизвиците за примена на антибиотиците во прилог на здравјето на луѓето. Симпозиумот ќе биде на 1-ви мај, петок, а во организација на Здружението на специјалисти по семејна медицина, респираторна група од Скопје. Темите […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 5. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Секојдневната употреба на парацетамол може да го зголеми ризикот од срцев удар и мозочен удар. Според едно истражување, луѓето кои го земаат лекот долго време, ја зголемуваат веројатноста за прерана смрт за 63%. Покрај тоа, кај нив ризикот од инфаркт или мозочен удар е за 68% повисок. Веројатноста да […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 4. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Распространетото мислење дека цигарите го намалуваат апетитот, е побиено со ново истражување, кое покажало дека младите кои пушат, всушност натрупуваат тежина три пати повеќе од непушачите. Младите жени сметаат дека со цигарите ја контролираат својата тежина, но нема претходни студии, кои покажуваат дали пушачите навистина имаат Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 3. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Темно обоените алкохолни пијалоци, за нијанса се покорисни, отколку безбојните и оние со бледа боја. Темното вино, како црното и црвеното, содржат далеку помалку шеќери отколку розе и белото вино. И темните пива организмот подобро ги поднесува отколку светлите. Истото е и со жестоките пијалоци. Според нови истражувања на […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 2. март 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нов тест ги зголемува шансите за преживување на жените со рак на дојка. Тестот анализира слики на “жешки точки” во кои имунолошкиот систем го напаѓа туморот, објави „Дејли Меил”. Тестот овозможува развојот на болеста де се држи под контрола. Жените со низок ризик живеат со 50% подолго пред да […]Прочитај повеќе