Здравје
Лондон, 28. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општото правило дека треба да се спие од 6 до 8 часа, не важи секогаш за секоја единка, затоа што некои луѓе се поспани и по 7 или 8 часа спиење, додека некои имаат здрава навика за спиење и добро се чувствуваат и по 5 часа спиење. Основни совети […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 27. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Маслото во утринското кафе го заменува шеќерот и може да замени дури целосен оброк, покажува истражување на британски експерти. Овој тип на кофеински пијалок станува се попопуларен во САД и Велика Британија, каде се нуди во повеќе кафулиња, а рецептите за подготовка за дома ги преплавија интернет страниците. Кофеиновата […]Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 27. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Гласот на трудницата развива јазични навики кај нероденото дете, открија научниците од Харвард медицинскиот институт. Мајчиниот глас е еден од првите звуци кои детето ги слуша во утробата. Одамна е познато дека таму детето ги слуша нејзините зборови и нејзините допири. Но досега не беше јасно како точно тоа […]Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Општото нутриционистичко правило кое важи за овошјето и зеленчукот со потемна боја, важи и за мешункастите растенија. Како што се знае дека црното грозје е покорисно од белото, или дека зеленчукот со силна боја е покорисен, така црниот грав и црната боранија, се препорачуваат повеќе отколку нивните сродни плодови […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 26. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Освен хранливата вредност на медот, за која веќе одамна се знае, научниците го препорачуваат и за лекување на настинска, па дури и грип. Тие потсетуваат дека во старите народни лекови, секогаш бил присутен и медот, но повеќе како мевлем, отколку за задоволство и консумирање како храна. Медот доколку се […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 25. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Додавањето на тежината и депресијата, предизвикани од хипофункцијата на тироидната жлезда, имаат врска со големите количини на флуор во водата за пиење, тврдат научниците. Студија покажува дека флуорирана вода над дозволеното ниво, е поврзана со 30% почести случаи на намалена функција на тироидната жлезда. Откритието ги натера Прочитај повеќе
Здравје
Мадрид, 25. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Недостатокот на витамин Д, а не прекумерната тежина, е најверојатната причина за развој на дијабетес, покажаа резултатите од истражувањето спроведено од страна на шпански медицински тим. Според експертите, за превенција од дијабетес најважна е здравата исхрана и движењето на отворено. Резултатите од студијата би можеле да Прочитај повеќе
Здравје
Девенпорт, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Јадењето по рестораните понекогаш може да има и позитивно влијание. Научниците испитувале 35 жени на возраст меѓу 40-59 години. Дваесет од нив ја применувале шестседмичната програма за превенција против вишокот на килограми додека се хранат надвор. Останатите 16 се хранеле без да се придржуваат кон специјална програма. Прочитај повеќе
Здравје
Хјустон, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Одредена храна може да помогне во борбата против мигрената. Магнезиумот е важен за здрави крвни садови и нерви и е корисен во превенирање на стеснувања на крвните садови. За рибиното масло истражувањата покажале дека луѓето кои го додаваат во јадењето, ги намалуваат болките. Тоа се должи на истиот ефект […]Прочитај повеќе
Здравје Избор Охрид
Охрид, 24. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Наглото зголемување на температурите на воздухот може негативно да се одрази врз здравјето на луѓето, предупредува доктор Ацо Стојаноски, раководител на Итната медицинска помош во Охрид. Според него, каква било нагла промена на температурата, кон пониска или повисока, влијае врз луѓето. – Се’ што е нагло, негативно се Прочитај повеќе