Здравје
Вашингтон, 23. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светската здравствена организација го одобри првиот брз тест за борба против ебола, кој може да помогне при запирање на епидемијата во Западна Африка, која веќе уби околу 10 000 луѓе. Тестот кој го разви американската компанија “Corgenix Medical Corp” не е толку прецизен како стандардните тестови, но е многу […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 22. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Научници во Британија тврдат дека ја откриле причината поради која пушењето на марихуана предизвикува неконтролиран апетит за брза храна. – Нивното истражување покажа дека канабисот активира посебен центар во мозокот кој е одговорен за чувството на глад, објави „Дејли Меил“. Научниците ја истражувале мозочната активност Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 21. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Американски научници излегоа со уште една револуционерна порака, поврзана со холестеролот. Тие докажаа дека храната богата со масти, како како јајца, црвени меса и масло, не претставува посебен ризик за здравјето, доколку се конусимира со правилна комбинација и умерено. Научниците тврдат дека храната богата со заситени масти, Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Строгите диети каде за кратко време се губат доста килограми, не се препорачуваат за оние кои сакаат долгорочно да ја задржат витката линија. Драстичното намалување на внесувањето калории првично го тера телото да ги согорува резервите од јаглехидрат гликоген. Процесот е придружен со загуба на вода. Иако навидум брзо […]Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 20. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во раните вечерни часови, човечкото тело има највисока телесна температура. Тоа е околу 19 и 20 часот. Овој ударен термин на ескалација на телесната температура, треба да се избегнува како термин за вечера, советуват американските медицинари и научници. Тие ги советуваат луѓето да се вратат на старата традиција, која […]Прочитај повеќе
Здравје
Бостон, 19. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Докторите од Институтот за биологија“ во Валтам, близу американскиот град Бостон, ги истражувале промените на оранизмот во текот на денот. Луѓето не треба да се изненадени кога во одреден период од текот на денот не се чувствуваат способни за работа или концентрација. Најголемиот дел од работните обврски, и оние […]Прочитај повеќе
Здравје
Единбург, 18. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Според научниците, потребата од повеќе сон се крие во нашите гени. Во истражувањето учествувале 10 000 Европејци, вклучувајќи доброволци и од Хрватска, Холандија, Италија, Естонија и Германија. Заклучокот бил дека учесниците кои го имаат генот ABCC9, им треба околу 30 минути повеќе сон во текот на ноќта. Секој петти […]Прочитај повеќе
Здравје
Софија, 18. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Во изминатите неколку дена во балканските земји се зголемува бројот на лица со регистрирани симптоми на зајачка треска. Болеста се заканува да премине во епидемија. Се очекуваат уште случаи на заболени лица, соопшти националниот консултант за микробиологија проф. Тодор Кантарџиев, директор на Националниот центар за инфективни и Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 17. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Веројатноста од предвремена смрт е два пати поголема кај луѓето со ментални болести, отколку кај луѓето кои не страдаат од нив. Повеќе од половината испитани случаи на прерана смрт, кои ги направиле американски научници, се должат на природни причини, како акутни и хронични болести. Постојат стотици истражувања кои ја […]Прочитај повеќе
Здравје
Чикаго, 16. февраури 2015 (ОХРИДПРЕС) – Тинејџерите го држат и понатаму рекордот на категорија на граѓани, кои најмалку спијат. Испитувањето на американските научници ги потвдило сомнежите дека лицата меѓу 15 и 19 години поминуваат најмалку часови во сон. Извесен период приматот во неспиење го имаа раководните лица на големи компании, кои имаат најмногу работни Прочитај повеќе