Здравје
Бостон, 09. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Поради злоупотребата на алкохолните пијалоци, организмот дехидрира бидејќи се блокира ослободувањето на антидиуретичните хормони. Прекумерните количини на алкохол, исто така ги прошируваат крвните садови кои се наоѓаат под површината на кожата, што може да доведе до пукање на крвните садови во носот и образите. Умерената Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 8. февраури 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека ќе обезбеди 100 милиони долари како олеснување на долгот на трите најтешко погодени африкански држави од Ебола – Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. ММФ исто така, објави дека подготвува други 160 милиони долари, кои ќе бидат во форма на заем. Директорот на ММФ Кристин […]Прочитај повеќе
Здравје
Бостон, 07. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Постојат возрасни, чии мозоци не стареат заедно со нив, утврдија истражувачите од северозападниот универзитет Фајнберг во САД. Се покажало дека сивата материја на некои 80-годишни луѓе е со квалитетите на 30-години помлад човек. Постојат одредени црти, според кои се разликуваат т.н.. “супер возрасни”, кои го Прочитај повеќе
Здравје
Њујорк, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Високиот холестерол е еден од главните фактори на ризик за кардиоваскуларни болести. Одредени видови на храна може да помогне во намалување на холестеролот и заштитата на срцето. Најдобрата храна која може да помогне во регулирањето на холестеролот се јагодите. Јагодите содржат многу здрави супстанции за срцето, вклучувајќи Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Истражувачите велат дека скенирањето на мозокот може да помогне да се предвиди како луѓето ќе пристапат пред предизвик на ментална задача. Научниците откриле дека она што порано се мислело дека е “шумолење“ во мозокот, всушност игра голема улога и е многу важно за разбирање на тоа како мозокот работи. […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 06. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Безалкохолните пијалоци, а посебно газираните се незаменлив дел од менито на многу луѓе. Според една студија, нивната потрошувачката е во просек околу 113 литри годишно. Постојат неколку причини поради кои треба луѓето да го намалат консумирањето на газирани пијалоци, а ако е возможно и да ги исклучат сосема. Газираните […]Прочитај повеќе
Здравје
Мадрид, 05. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Зборот диета обично значи привремена промена во исхраната, при што се намалуваат калориите. Нутриционистот Карлос Риос открил дека пациентите се загрижени, бидејќи не можат да се ограничуваат и затоа не слабеат. Според него ваков потфат е осуден на неуспех. Тој вели дека луѓето треба да се фокусираат на три […]Прочитај повеќе
Здравје
Осло, 04. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Долгиот престој пред телевизори, компјутери, паметни телефони, таблети или конзоли за игри ги спречува луѓето лесно да заспијат. Затоа им е потребно повеќе време за да заспијат, а навидум мислат дека се работи за несоница, но е всушност посебен синдром на блага возбуда, да не прошуштиле нешто во меѓувреме […]Прочитај повеќе
Здравје
Охрид, 4. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Меѓународен ден на јогата е прогласен 23-ти февруари, а годинава активностите се со цел да се насочат младите генерации кон практикување на позитивни животни навики и здрав начин на живот. Јогата е начин на живот. Тоа не е само вежбање на физички вежби за телото туку е и смирувачки […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 03. февруари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Постојат околу 30 видови чубрика, но најголем број од нив се претежно ароматични видови. Тие се користат како зачини. Само мал број од видовите на чубрика се лековити и помагаат за намалување на високиот крвен притисок, смирување на тахикардијата и ублажување на главоболката. Се користат исто како ефикасен лек […]Прочитај повеќе