Здравје
Њујорк, 28. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Две генетски варијации се поврзани со честата форма на глауком, позната како примарно отворен агол на глауком, велат истражувачите. – Губењето на видот од глауком, се должи на непоправлива штета на оптичкиот нерв, истакнува експертот д-р Марк Фромер, офталмолог во Ленокс Хил болницата во Њујорк. Оваа форма на болест […]Прочитај повеќе
Здравје
Охрид, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Многумина сметаат дека се хранат здраво, вежбаат често, а се уште се чувствуваат како да не губат тежина. Овие се причините зошто тоа се случува: – Јадете погрешна храна Исхраната е најмалку 80 проценти од битката со килограмите. Иако користите овошје и зеленчук, малите ситници чинат многу, а тоа […]Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Речиси половина од Британците, а посебно децата, се жртви на брз појадок, покажува ново истражување. Се повеќе семејства за појадок на децата им сервираат нездрави и слатки закуски. Првиот оброк во денот на речиси половина од децата вклучува житни закуски со многу висока содржина на шеќер. За појадок децата […]Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 27. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Депресијата влијае на 10% од луѓето над 65 години, 11% од малолетниците и на 30 проценти од учениците во светот, покажува новото истражување, според кое на нашата планета живеат најмалку 350 милиони луѓе со психички растројства. Истражувањето спроведено од американски експерти, покажува дека ризикот од депресија кај жените е Прочитај повеќе
Здравје
Женева, 26. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Светската здравствена организација подготвува реформи, предизвикани од бавната реакција на кризата со смртоносната зараза ебола во Западна Африка. Ова беше договорено на вонредна средба на СЗО во Женева. Генералниот директор Маргарет Чан е на мислење дека кризата со опасниот вирус го научила светот и СЗО што да прават во […]Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 25. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Насмевката и позитивниот став го продолжува животот, утврди група американски научници, кои учествуваа во глобалното истражување на атеросклерозата. Истражувањето било спроведено во период од цели 15 години, а резултатите се објавени во јануарскиот број на списанието „Health Behavior and Policy Review“. Тајната е во добрата Прочитај повеќе
Здравје
Лион, 24. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Научниците го истражувале консумирањето на газираните пијалаци и дебелината кај децата. Освен предходните сознанија за кои се потврдило дека постои врска со прекумерната тежина, научниците сугерираат дека консумирањето на газираните пијалаци има влијание и со насилството. Резултатите покажале дека гимназијалците од сиромашните квартови, Прочитај повеќе
Здравје
Копенхаген, 23. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Продолжената употреба на хормонални контрацептиви може двојно да го зголеми ризикот од рак на мозокот, покажува најновото истражување. Научниците дошле до овој заклучок врз основа на податоци од Данска, споредувајќи резултатите меѓу 317 жени со дијагноза глиоми (вид тумор на мозокот) и 2126 здрави жени. Сите биле на возраст […]Прочитај повеќе
Здравје
Вашингтон, 23. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – За две недели американски здравствени претставници планираат да започнат во Либерија решавачки клинички испитувања на вакцини против ебола. Истражувањето ќе спореди две вакцини, разработени од две различни фармацевтски компании, за да се утврди дали се безбедни и истовремено ефикасни против вирусот. Според најновите податоци на Прочитај повеќе
Здравје
Лондон, 22. јануари 2015 (ОХРИДПРЕС) – Нема ништо поздраво од вежби, но кои ги вклучуваат сите мускули. Се поставува прашањето дали луѓето кои вежбаат, ја држат правилната рута на вежби за целото тело. Неправилното вежбање е еднакво на забавно хоби, но не и успешен развој на телото. При комбинацијата на пешачење, кратки рути на трчање, […]Прочитај повеќе