Спорт

Суперкупот на Италија ќе се игра во Саудиска Арабија

Џеда, 6. декември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Суперкупот на Италија меѓу Јувентус и Милан ќе се одржи во Саудиска Арабија на 16. јануари на стадионот во Џеда.

Имаше сомнежи во врска со натпреварот поради убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудиската амбасада во Турција. Поради тоа, организациите за човекови права во Италија повикаа на преместување на средбата, а „Амнести интернешнл“ побара двата клуба да го бојкотираат местото на одигрување на натпреварот.

Сите овие жалби не беа успешни по конечната одлука на Италијанската фудбалска федерација.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива