Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ

Богојавление во Поградец, чесниот крст фрлен во водите на Охридското Езеро (Фото)

Поградец, 6. јануари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во албанскиот град Поградец, денес се одржа церемонија на фрлање на чесниот крст во водите на Охридското Езеро – Богојавление.

Image may contain: 7 people, people smiling, people standing, sky and outdoor

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing, ocean, child, outdoor and water

Согласно локалните обичаи, церемонијата се одржува во спомен на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан.

Според традицијата, лицето што ќе го фати дрвениот крст ќе биде ослободено од зли духови и ќе биде здраво во текот на целата година.

Image may contain: one or more people, sky, ocean, bridge, outdoor and water

Вакви церемонии денес се одржаа и во Бугарија и Грција, каде православните христијани Божик го прославуваат на 25-ти декември. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење