Спорт

НБА: Дончиќ го среди Портланд, Лејкерс немоќен во Филаделфија (видео)

Далас, 11. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарите на Филаделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ го предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеа да слави над Мајами хит иако во еден период имаше минус од 19 поени.

Ги Запознаваме Ретките Болести

Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид и Кајл Кузма. Ембид со 37 поени и 14 скока беше најефикасен кај Филалделфија, во чии редови уште се истакнаа Тобајас Херис со 22 и Џеј Џеј Редик со 21 поен.

На спротивната страна блескаше Кузма со 39 поени, Леброн Џејмс застана на 18 поени, 10 скока и 9 асистенции.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива