Спорт

Вестбрук подобар од Чембрлен – десетти трипл-дабл во низа за победа на Тандер (видео)

Оклахома, 12. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пол Џорџ постигна 47 поени, а Расел Вестбрук постави нов рекорд (десетти последователен трипл-дабл учинок) за Оклахома Сити тандер да победи со 120:111  синоќа над Портланд.

Тројката на Џорџ на 3:52 пред крајот дојде по 10. асистенција на Вестбрук, кој мечот го заврши со 21 поен, 14 скока и 11 асистенции. Вестбрук го подобри рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен, кој имаше девет последователни трипл-дабл во 1968 година.

Џорџ, кој доаде 12 скока и 10 асистенции има неверојатни 92 поени во последните два меча, а победата беше четврта во низа и 11-та во 12 меча за Тандер.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива