Избор Култура Охрид Ретки Болести ТОП ВЕСТИ

По повод Денот на ретките болести, проекција на филмот „Лицата на Лафора“ во Охрид

Охрид, 12. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Како дел од активностите за одбележување на Денот на ретките болести, наскоро во Охрид ќе се одржи проекција на филмот „Лицата на Лафора“.

Ги Запознаваме Ретките Болести

Настанот ќе се одржи во петок, 22-ри февруари, со почеток во 18:00 часот во Јавната научна установа Институт за филм – Филмска Академија Охрид.

– На проекцијата ќе присуствува и режисерот на филмот Денис Бојиќ, со кој присутните, по проекцијата, ќе имат можност за разговор и дискусија, информираат Гордана Лолеска и Весна Алексовска од Здружението „Живот со предизвици“, кои испраќаат благодарност до општина Охрид за „несебичната поддршка за ретките болести“. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива