Локална самоуправа

Одбележан словенечкиот културен празник – Прешернов ден во Охрид

Охрид, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска заедно со амбасадорот на Словенија во Македонија Милан Јазбец, синоќа присуствуваа на свечената приредба што се одржа во ОМУ „Методи Патче“, по повод одбележувањето на словенечкиот културен празник – Прешернов ден.

– Организатор на настанот е словенечкото здружение „Триглав“ од Битола со поддршка на амбасадата на Република Словенија во Македонија, информираат од општина Охрид. (Крај)

извор: Општина Охрид фото: Општина Охрид

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење