Спорт

Денвер го реши Далас без Дончиќ, „Нагетси“ со тројца играчи со дабл-дабл (видео)

Далас, 23. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Екипата на Денвер Нагетс нагости ја оствари јубилејната 40-та победа оваа сезона во НБА лигата со победата над Далас Маверикс од 114-104. Дури три играчи остварија дабл-дабл учинок.

Никола Јокиќ мечот го заврши со 19 поени и 13 скока, Пол Милсап имаше 17 поени со 13 скока, а Мејсон Пламли постигна 12 поени надополнети си 13 скока.

Далас без услугите на Лука Дончиќ кризираше, поготово во второто полувреме. Домаќините 41-пат шутнаа за три поени, а погодија само 10 тројки. Брансон со 22 и Двајт Пауел со 20 поени беа најефикасни кај Маверикси.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење