Спорт

Евролига: ЦСКА се врати на европскиот трон

Виториа, 20. мај 2019 (ОХРИДПРЕС)ЦСКА Москва по пауза од три години е шампион од Евролигата, откако во финалето во Виторија, Шпанија со 91:83 (29:20, 15:22, 24:20, 23:21) не дозволи турскиот Анадолу Ефес да дојде до првата титула од елитното европско натпреварување.

„Армејците“ сега имаат осум европски титули (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016), со што се вториот најуспешен европски клуб по Реал Мадрид, кои имаат 10 титули, но оваа година се задоволија само со третото место по победата над Фенербахче.

Во борба за третото место Реал Мадрид го победи Фенербахче со 94:75.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење