Забава Култура ТОП ВЕСТИ

Дел од глумците во „Чернобил“ неверојатно потсетуваат на вистинските херои и антихерои

Лондон, 6. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Мини-серијата на HBO за катастрофата во Чернобил ја освои публиката и критиката и ги урна сите рекорди на популарност.

Серијата изби на првото место на IMDB листата на 250 најдобро оценети филмови и серии на сите времиња со оценка 9,7 од можни 10.

Иако „Чернобил“ ги следи реалните настани кои се случија при катастрофата на руската нуклеарна централа, во серијата има и доста фиктивни моменти, кои се оправдуваат со желбата на авторите да ја засилат драматуршки приказната, без непотребно влегување во технички детали.

Тука пред се’ се мисли на ликот на физичарката Улана Комјук која не постоела, туку нејзиниот лик е измислен да биде претставник на бројните научници кои учествувале во санациите на последиците од трагедијата, која се закануваше да го избрише животот на дел од планетата , каков што го познаваме.

HBO направи одличен избор и на глумците и ликовите, од кои дел неверојатно потсетуваат на вистинските херои и антихерои на Чернобил.

Погледнете:

1. Jared Harris како Valery Legasov

Legasov si je oduzeo život točno dvije godine nakon havarije, a osam godina nakon njegove smrti Boris Jeljcin dodijelio mu je titulu heroja Ruske Federacije, u znak priznanja za njegove hrabre napore da kaže istinu o Černobilu.

Легасов си го одзеде животот две години по хаваријата, а осум години по неговата смрт, тогашниот руски претседател Борис Јелцин му ја додели титулата херој на Руската Федерација, во знак на признание на неговите храбри напори да се каже вистината за Чернобил.

2. Jessie Buckley како Lyudmila Ignatenko, сопругата на Vasily

Lyudmila, supruga vatrogasca Vasilija Ignatenka, suočila se s tugom dva tjedna gledajući kako joj suprug umire u agoniji. Tada je bila trudna i ignorirala je naredbe bolnice da se drži podalje od svog voljenog, tako da je dijete umrlo ubrzo nakon rođenja, a dijagnosticirana mu je ciroza jetre i prirođena srčana bolest.Vjeruje se da Lyudmila još uvijek živi u Ukrajini.

Људмила, сопругата на пожарникарот Василиј Игнатенко, две недели гледаше како нејзиниот сопруг умира во агонија. Тогаш беше трудна и ги игнорираше наредбите на медицинските лица да биде понастрана од нејзиниот сакан. Нејзиното дете умира веднаш по раѓањето, а таа денес се верува дека живее во Украина.

3. Stellan Skarsgard како Boris Shcherbina

Preminuo je u Moskvi, 1990. sa 70 godina.

Почина во Москва, во 1990 година, кога имаше 70 години.

4. Sam Troughton како Aleksandr Akimov

Nadzornik noćne smjene preminuo je dva tjedna nakon katastrofe od posljedica akutnog radijacijskog sindroma (ARS).

Надзорникот на ноќната смена во Чернобил почина две недели по катастрофата од последиците на акутното труење на организмот со радиација (ARS).

5. Adam Nagaitis како Vasily Ignatenko

Vatrogasac iz Pripyata preminuo je dva tjedna nakon katastrofe u bolnici.

Пожарникарот од Припјат почина две недели по катастрофата во болница.

6. Ликвидатори

Likvidatori u Černobilu bili su civilno i vojno osoblje koje je pozvano da se bave posljedicama katastrofe na licu mjesta. Likvidatorima se općenito pripisuje ograničavanje neposredne i dugoročne štete od katastrofe.Preživjeli likvidatori kvalificirani su za značajne socijalne beneficije zbog svog veteranskog statusa. Sovjetsku vladu i medije mnogi su likvidatori hvalili kao heroje, dok su se neki godinama borili da se njihovo sudjelovanje službeno prizna.

Ликвидаторите во Чернобил беа цивили и воени лица кои беа повикани да се справат со последиците од катастрофата на лице место. Според многумина, тие се едни од најзаслужните за намалување на последиците од незгодата. Оние кои останаа живи добија значајни социјални бенифиции од државата и според многумина се едни од вистинските херои на Чернобил.

7. Paul Ritter како Anatoly Dyatlov

Nakon katastrofe, Dyatlov je osuđen na 10 godina zatvora zbog svoje uloge u eksploziji, ali je pušten nakon služenja 5. 1995. godine preminuo je od zatajenja srca.

По катастрофата, Диатлов е осуден на 10 години затвор поради неговата улога во незгодата. Пуштен е по издржани 5 години. Почина од проблеми со срцето во 1995 година.

8. David Dencik како Mikhail Gorbachev

Osmi i posljednji vođa Sovjetskog Saveza još uvijek djeluje u ruskim političkim krugovima. 88 mu je godina.

Осмиот и последен лидер на Советскиот Сојуз се’ уште е активен во руската политика. Има 88 години, а во едно интервју истакна дека „Катастрофата во Чернобил го означи и крајот на Советскиот Сојуз“.

9. Con O’neill како Viktor Bryukhanov

Bryukhanov, voditelj elektrane, je dobio deset godina zatvora za svoju ulogu u eksploziji, no pušten je nakon pet zbog lošeg zdravlja.

Bryukhanov, првиот човек на електраната, доби казна од десет години затвор. Ослободен е после 5 поради нарушено здравје.

10. Ralph Ineson како генерал Nikolaj Tarakanov

Zapovjednik likvidatora dao je inspirativne i motivacijske govore više od 3.000 likvidatora koji su riskirali sve da očiste krov.

Заповедникот на ликвидаторите ќе остане запаметен во историјата по неговите инспиративни и мотивациски говори пред повеќе од 3.000 ликвидатори кои ги ризикуваа своите животи за да го исчистат покривот на централата од радиоактивниот материјал.

11. Adrian Rawlins како Nikolai Fomin

Glavni inženjer prije suđenja imao je mentalni slom i pokušao se ubiti. Fomin je slomio naočale i prerezao zapešća krhotinama. Suđenje je odgođeno zbog njegovog mentalnog sloma, ali on je, zajedno s Viktorom Bryukhanovim i Anatolijem Dyatlovom, osuđen na 10 godina zatvora. Kao i ostali, nije izdržavao punu kaznu zbog zdravstvenih razloga, no nije jasno što mu se dogodilo nakon puštanja na slobodu.

Главниот инженер пред судењето доживеа нервен слом и се обиде да изврши самоубиство. Фомин ги скршил очилата и со парчињата стакло се обидел да се самоубие. Осуден е на 10 години затвор, но пуштен е порано, поради сериозно нарушеното здравје.

12. Судење

13. Michael Colgan како Mikhail Shchadov

Додека светот ја фали серијата, некои не се толку воодушевени. Дел од руските медиуми пишуваат дека се назадоволни што серијата Чернобил и катастрофата ја снимил Запад, а не Русите.

Фактот дека е американски, а не руски телевизиски канал кој ќе ја раскаже приказната за нашите херои е срамота за медиумите наклонети кон Кремљ, пишува Москов Тајмс.

Во еден од најтиражните весници во Русија, „Космомолска правда“, објавен е текст за тоа како „конкурентите ја користат серијата да ја оцрнат земјата како нуклеарна сила“.

И московска „Правда“ смета дека идејата на сценаристот била да ја насочи европската јавност против руските нуклеарни проекти.

Дел од руската јавност и медиуми серијата ја опишуваат како „карикирање“, а водителот на ТВ каналот „Русија 24“ за серијата рекол дека „недостасуваат уште мечки и хармоники“.

Ако Англосаксонците снимат нешто за Русите, тоа дефинитивно не одговара на вистината“, тврди колумнистот Анатолиј Васерман, Украинец кому Путин му даде руско државјанство.

Интересно е дека рускиот канал НТВ објави дека снима своја серија за Чернобил и тоа ја темели на претпоставки дека ЦИА испратила агент во зоната на Чернобил како би извршил саботажа, пренесува „Москов тајмс“. (Крај)

извор: Index.hr фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење