Избор Охрид

Во Охрид денес облачно време со повремени врнежи од дожд и температура до 5. степени

Охрид, 21. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде облачно, околу пладне и попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините со снег.

Ги Запознаваме Ретките Болести

Повеќе врнежи ќе има во западните делови. Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на денот врнежите ќе поминуваат во снег и на повисоките места, а во текот на ноќта провејување на снег е можно понекаде и во пониските делови на крајниот север и на крајниот исток од земјава.

Максималната температура ќе се искачи до 5. степени.

– И денес ќе преовладува облачно време, околу пладне и попладне со врнежи од дожд, а на планините со снег. Повеќе врнежи ќе има во западните делови (локално околу 25 л/м2 воден талог). Поради нагло заладување проследено со засилен северен ветер, кон крајот на денот во недела врнежите ќе поминуваат во снег и на повисоките места, а во текот на ноќта провејување на снег е можно и во пониските места во крајните северни и источни делови од земјава. На планините во северозападните делови висината на снежната покривка ќе се зголеми, а на повисоките места ќе се формира помала снежна покривка. Во понеделник наутро се` уште ќе има провејување на слаб снег во северните и источните делови, а преку денот ќе биде суво, студено и ветровито со засилен северен ветер, информираат од УХМР Македонија. (Крај)

извор: Метео фото: ОхридПрес