Избор Свет

Се излеа Сена, откажани крстарењата

Париз, 23. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Неколку патишта денеска се затворени поради излевање на реката Сене во Париз, а крстарењата се откажани.

Ги Запознаваме Ретките Болести

Според одлуката на градските власти, патиштата долж брегот на Сена од источниот дел на градот, кои водат кон Ајфеловата кула се затворени, бидејќи нивото на водата е најмалку 3,3 метри над нормалното ниво.

Метеоролозите предвидуваат дека нивото на водата ќе продолжи да расте во наредните денови.

Од утре, на неколку дена ќе бидат затворени и шест железнички станици во близина на Сена.

Официјални лица предупредија за ризикот од поплави во источните региони на Франција, поради обилните дождови во изминатите неколку недели. (Крај)

извор: Алсат – М фото: архива