Забава Избор

Џорџ Солти ја предводи листата уметници со освоени најмногу Греми награди

Њујорк, 26. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на 60 години постоење на наградата Греми, Златната грамофонска статуа се најде во рацете на највлијателните музичари во историјата.

Бројни познати продуценти, композитори, но и изведувачи го добија ова престижно признание.

„Business Insider“ состави листа, која ја сочинуваат 21 уметник со најмногу освоени Греми награди на сите времиња.

Пол Мекартни – 18 награди

Јо-Јо Ма – 18 награди

Арета Френклин – 18 награди

Тони Генет – 18 награди

Брус Спрингстин – 20 награди

Ал Шмит – 20 награди

Пет Метини – 20 награди

Хенри Манчини – 20 награди

Кание Вест – 21 награда

Џеј Зи – 21 награда

Винс Гил – 21 награда

У2 – 22 награди

Чик Кореа – 22 награди

Бијонсе – 22 награди

Џон Вилијамс – 23 награди

Стиви Вондер – 25 награди

Владимир Хоровиц – 25 награди

Пјер Були – 26 награди

Алисон Краус – 27 награди

Квинси Џоунс – 27 награди

Џорџ Солти – 31 награда. (Крај)

извор: Кајгана фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење