Избор Свет

Финска ќе се залага за укинување на летното сметање на времето

Хелсинки, 26. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Финска ќе се заложи за укинување на летното сметање на времето во рамки на ЕУ.

Минатата година над 70.000 Финци потпишаа петиција со ова барање.

Финската министерка за сообраќај и комуникација Ан Бернер изјави дека владина цел е откажување од оваа пракса во рамки на Унијата. (Крај)

извор: Макфакс фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење