Избор Македонија

„Монструм“ одложен за 14-ти март

Скопје, 12. февруари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Се одложи повтореното судење за случајот „Монструм“ за 14-ти март.

Судењето е одложено бидејќи не е прибавен предметот со кој се обвинува Сами Љута, еден од четворица кои со првичната пресуда беше осуден на доживотен затвор.

Четворицата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро, Агим Исмаиловиќ, Хаки Азири, Сами Љута и Фејзи Азири се бранат од слобода откако Врховниот суд го врати случајот на почеток.

Обвинител во овој случај е Наум Пановски од обвинителството за организиран криминал, а судија е Огнен Ставрев. (Крај)

извор: 24 вести фото: архива