Избор Македонија

Рочиштето за „Труст“ одложено за 20-ти февруари

Скопје, 13. февруари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Судењето за случајот „Труст“ што требаше да продолжи денеска во Кривичниот суд е одложено за 20- ти февруари поради отсуство на еден од адвокатите на обвинетите.

Адвокатката Сања Алексиќ поради болест била оправдано отсутна од рочиштето.

Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, како и две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

На денешното рочиште требаше да бидат презентирани доказите на одбраната, по што се очекуваат завршните зборови и пресудата.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 03.08.2011 и 06.10.2011 година.  (Крај)

извор: МИА фото: архива