Спорт

Федерер стана највозрасниот број 1

Ротердам, 17. февруари 2018(ОХРИДПРЕС) – Федерер по победата над Робин Хасе во четвртфиналето од турнирот во Ротердам стана најстариот број еден.

Тој од понеделник по 303  недели ќе биде прв играч на светот на угледната листа на најдобри тенисери на светот.

– Да се биде број еден е цел на секој спортист. На почетокот таму завршуваш бидејќи играш добро, но тогаш не мораш да се трудип силно да му го земеш првото место неколку кој заслужува идентично како и ти. Кога си постар мораш да работиш двојно така што ова е можеби мојот најголем успег во мојата кариера, истакна Федерер.

Во полуфиналето ќе игра против победникот од мечот помеѓу Сепи и Медведев и чекори кон 97-от трофеј во кариерата. (Крај)

извор: sportski.mk фото: архива