ЕКОЛОГИЈА Избор Охрид

Се кастрат дрворедите и се реконструира градското зеленило

Охрид, 21. февруари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Екипи на „Паркови и зеленило“ започнаа со подигање и реконструкција на јавното зеленило во Охрид.

Претпладнево се врши кастрење на крошните на дрвата на булеварот „Туристичка“.

rekonstrukcijadrvored1

drvored1

Покрај тоа се врши и надополнување на дрворедите од двете страни на булеварот на потегот од кружниот тек кај гимназија до спортската сала „Билјанини извори“, како и на улица „Асном“, на потегот од „Кеј Македонија“ до пресек со „Туристичка“. На овие локации ќе се засадат 70 нови садници од видот јавор и јасен. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес/Охридски комуналец