Избор Охрид

Во Охрид денес променливо облачно време со температура до 20. степени

Охрид, 20. мај 2018 (ОХРИДПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Попладне ќе има и појава на грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

УВ индексот ќе биде 6, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 20. степени.

– Денес ќе преовладува претежно стабилно и суво време, освен во крајните јужни делови, каде ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Во текот на следната недела во попладневните часови повторно на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Помалку услови за нестабилност има во вторник, информираат од УХМР Македонија. (Крај)

извор: Метео фото: ОхридПрес