Избор Охрид навечер

Концерт на Сашо Поповски Трио во Jazz In

Охрид, 22. август 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во сабота, 25-ти август, во охридскиот клуб Jazz In ќе се одржи концерт на Сашо Поповски Трио.

Во триото членуваат Сашо Поповски на гитара, Иван Бејков на бас и Алек Секуловски на тапани. Концертот ќе започне во 23:00 часот, а билетите по цена од 150 денари може да се купат во Jazz In.

Сашо Поповски е џез музичар од четвртата генерација македонски уметници, професор на музичката академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, Џез Оддел, композитор и педагог со главен инструмент на гитара. Современиот џез со елементи на традиционална македонска музика ја прави неговата музика уникатен и добро познат учесник на музички сцени во Европа. Повеќе од 20 години на сцената преку разни проекти соработуваше со многу уметници и издаде 3 џез албуми и неколку соло композиции.

Иван Бејков е основач и композитор во проектот Злуст. Професионален музичар, работел како басист со Архангел, Влатко Стефановски, Могер Фогер, Д.Н.О. Квинтетот на Грег Хопкинс, Дамо Сузуки, Кирил Џајковски итн … Пишува оригинална музика за филмовите: Волшебна магија лек, Како излажав светец, Деца од 1948 година итн … Моментално работи во проектот Злуст, Тони Китановски и Черкези, тријада Караванија итн … Професор на Универзитетот „Гоце Делчев“, Академија за музика – Штип. Контрабасист во оркестарот на ММЕ на Македонската национална радио и телевизија.

Алек Секуловски моментално предава удирачки инструменти на Институтот за звук и музичка продукција во Онтарио, Канада. Професот бил и на Џез академијата на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, а има диплома на Беркли Универзитетот во Америка, како и мастер по тапани и перкусии на Новиот Бугарски Универзитет во Софија. Има соработувано скоро си сите позначајни џез музичаеи од Македонија и Регионот. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: архива