Избор Спорт

Бронзен медал со златен сјај за Таеквондо ИТФ Македонија на Светското првенство во Минск

Охрид, 30. август 2018 (ОХРИДПРЕС) –  Искусниот ветеран Ацо Јосифоски црн појас IV дан, поранешен светски шампион, се врати со бронзен медал од Светското Таеквондо ИТФ  првенство за јуниори и ветерани што се одржа во Минск, Белорусија.

Ги Запознаваме Ретките Болести

По двата бронзени медали на на последното Европско првенство кое се одржа во Талин, Јосифоски во Минск се натпреваруваше во две дисциплини: во форми за црн појас IV дан ветерани и борби – 64 килограми ветерани. Медалот го освои во форми за црн појас IV дан ветерани во конкуренција на натпреварувачи од околу 70 земји учеснички, многу појаки и економски и спортски.

tekvondo minskaco josifoski– На крајот само 4 знамиња  на врвот, а едно од нив и македонското, со што можеме и да се пофалиме дека ова е најплодната година за Македонското ИТФ Теквондо досега, вели претседателот на Македонската Таеквондо ИТФ федерација, Марјанчо Лазаревски, кој изрази благодарност до „ПН Метал“ и општина Охрид за поддршката. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Марјанчо Лазаревски