Избор Охрид Спорт

Ново спортско чудо во Охрид – Васил Јанкула од Мала Преспа, со детска целебрална парализа успешно го заврши Охридскиот Атлетски Маратон

Охрид, 9. септември  2018 (ОХРИДПРЕС) – Васил Јанкула, Македонец од Мала Преспа кој боледува од детска целебрална парализа, успешно го заврши 32-рото издание на Охридскиот меѓународен атлетски маратон.

Image may contain: 4 people, people smiling, people standing, people on stage, shoes and outdoor

Васил боледува од детска целебрална парализа но воедно е и човек со огромна волја и бистар ум. Неговата желба беше со точак на три тркала ги помине овие навистина тешки 30 километри, беше предизвик пропратен со одредена резерва, но беше прифатена, секако вон конкуренција.

Image may contain: 3 people, people smiling, people standing, sky, shorts and outdoor

Големината на волјата и ентузијазмот на еден млад човек со церебрална парализа е посилен од неговите кревки мускули на кои болеста оставила неизбришливи траги. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Никола Пиксон Кузмановски