Избор Хроника

Кривична за жител на Виница кој предизвика пожар во охридскиот затвор

Охрид, 14. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 20-годишниот Ч.Р. од Виница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“.

– Пријавениот, кој се наоѓа во Казнено-поправната установа Охрид на издржување затворска казна, на 5-ти минатиот месец, во 21:45 часот, во КПУ – Затвор Охрид, од неизгасната цигара предизикал пожар во собата во која бил сместен, информираат од МВР. (Крај)

извор: МВР фото: архива