Избор Свет

Амазон се сомнева дека вработени продаваат доверливи податоци

Вашингтон, 17. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Светскиот гигант за продажба на стоки преку интернет и нивна испорака, американски Амазон, истражува дали вработените во таа компанија продаваат доверливи информации на други компании, особено во Кина, објави весникот „Волстрит џурнал“

Според весникот, вработените во Амазон преку посредник продавале интерни податоци и други доверливи информации на трговци кои ги продаваат своите производи на локации на американскиот гигант.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

извор: Плус инфо фото: архива