Спорт

Лев контра Клоп: Лигата на нации е добар проект

Берлин, 10. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Селекторот на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев има спротивни ставови од својот сонародник и тренер на Ливерпул, Јирген Клоп кој рече дека Лигата на нации е бесмислено натпреварување.

– За мене како селектор, Лигата на нации е добар изум, бидејќи во овој турнир играме против најдобрите селекции. Ова е подобро од играње пријателски натпревари со тимови од мали земји – вели Лев.

Јасно е дека на некои тренери на клубовите не им се допаѓаат паузи за репрезентативни настапи, бидејќи голем број на играчи им се отсутни, додава предводникот на „панцирите“.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива