Избор Свет

Српските пензионери на протест поради лошата реформа во пензискиот систем

Белград, 17. октомври 2018 (ОХРИДПРЕС) – Синдикатот на пензионираните воени лица на Србија и Здружението на синдикатите на пензионерите на Србија објавија дека на 30-ти октомври ќе организираат протести во Белград и другите градови поради лошата реформа во пензискиот систем и материјалниот статус на пензионерите и вработените.

Тие ќе побараат од Владата итно да отпочне јавна расправа за реформата на пензискиот систем на Србија што ја спроведуваат, како што тврдат, „нетранспарентно и без дијалог со вработените, пензионерите и работодавачите, а на сметка на осигуреникот”.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

©OhridPress2019 Доколку преземете некоја содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење