Спорт

Калгари може да ја повлече кандидатурата за ЗОИ 2026

Калгари, 1. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Канадскиот град Калгари може да ја повлече кандидатурата за организација на Зимските олимписки игри во 2026 година.

Во Канада настанаа несогласувања околу финансирањето на Игрите, поради што комисијата за оценување смета дека е беспредметно да се одржи референдумот, закажан за 13 ноември.

Според пишувањата во канадските медиуми, државните и градските власти не можеле да се согласат како да ги поделат трошоците за организирање на Олимпијадата.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива