Избор Свет

Марихуаната за медицински цели од денес е легализирана и во Велика Британија

Лондон, 1. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Во Велика Британија од денеска е дозволено користење канабис во медицински цели, а пациентите ќе го добиваат на рецепт.

Во некои држави канабис се пропишува на пациенти кои боледуваат од тешки болести, како што се рак, АИДС, мултиплекс склероза, повредна на `рбетниот мозок и епилепсија. Во Велика Британија лекарите по првпат имаат можност на пациентите кои трпат силни болки да им пропишат производи кои содржат канабис.

Но, голем број Британци сметаат дека законот може и мора да се унапреди.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива