Избор Свет

Бил Гејтс предлага даноци за роботи

Вашингтон, 5. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт”, Бил Гејтс, очекува во блиска иднина да се воведат посебни даноци за роботи, кои би придонеле за зачувување на работните места на луѓето.

– Благодарение на оваа идеја дека роботите ќе ни помагаат да произведуваме повеќе стоки и услуги со помалку човечка работна сила, ние престанавме да ја гледаме работата како единственото нешто за коешто сме се родиле. Тоа води кон прашањето и за забавување на процесот на автоматизација – нагласи милијардерот.

Според него, не треба да се дојде до целосна замена на луѓето со роботи на нивните работни места.

Целит текст прочитајте го ТУКА. (Крај)
извор: Плус инфо фото: архива