Спорт

Шефот на ФИФА со закана за европските гиганти за Супер лига

Цирих, 8. ноември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Шефот на ФИФА, Џани Инфантино, упати сериозна закана кон европските гиганти, за кои „Фудбал Ликс“ откри дека размислуваат за создавањето на затворена Супер лига.

– Таква веројатност постои, навистина. Верувам сепак дека раководствата на водечките европски клубови ќе пројават разум и нема да се одделат од колективот – изјави Инфантино.

Неговата закана кон нив, во случај на создавање на таква Супер лига, е дека ќе ги отстрани од учество на Мундијалот сите фудбалери, кои играат во неа.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива