Култура

Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од среда,17-ти до недела, 21-ви јули Охрид ќе биде домаќин на седмото издание на Beach Film Festival. Фестивалот и годинава ќе понуди програма со филмски повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од фестивалот „Поетска ноќ во Велестово“ го објавија дизајнот на постерот за годинешното, 36-то издание. – Велат, секој со својата планина. За повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охирд, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Синоќа во Охрид беше промовирана книгата „Додека спиеш“ од македонската поетеса Биљана Стојановска, во издание на издавачката куќа „Чудна шума“. Пред повеќе...
Да го запознаеме Охрид ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид Охрид некогаш Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Секојдневно поминуваме покрај бројни места кои ги кријат најубавите приказни, кои се сеќавање на едно друго време, каде се раѓале пријателства, нови повеќе...
Избор Култура Општина Вевчани ТОП ВЕСТИ
Вевчани, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во Мултикултурниот центар „Коста Србакоски“ во Вевчани, вечерва од 19:00 часот ќе биде отворена Изложбата на дела од третата Детска ликовна школа повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во ООМУ „Методи Патче“ во Охрид, од 9-ти до 12-ти јули 2024 година се одржа семинар по пијано под раководство на реномираниот пијанист и педагог проф. повеќе...
Забава Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во организација на ВИС „Билјана“ од Охрид, во вторник, на 16-ти јули 2024 година, со почеток во 19:00 часот, на плажата „Сараиште“ ќе се одржи концертот повеќе...
Економија Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Реконструкција и модернизација на системот за наводнување на комплексот „Залив на коските“ кај Градиште, повторно ставање во употреба на терасата на повеќе...
Избор Култура Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Вечерва, со почеток во 19:30 часот, во кафе-бар „Ликвид“ во Охрид ќе се одржи промоција на книгата „Додека спиеш“ од македонската поетеса Биљана повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид Охрид некогаш ТОП ВЕСТИ
Охрид, 12. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од далечната 1961 година, секое лето, нашиот град е домаќин на светски познатиот фестивалот „Охридско лето“. Веќе 63 години, градот крај Белото Езеро, повеќе...