Култура

Избор Култура Охрид Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 2. март 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во знак на солидарност и поддршка на најавениот Протестен марш, предводен од иницијативата „Култура или фискултура?“, кој е најавен за утре во Скопје, во повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 25. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Емилија Карафилоска од Охрид за литературната творба „Денот на Европа“ и Миа Велковска од Скопје за анимацијата „Очите на Европа“ се добитници повеќе...
Избор Култура
Охрид, 22. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Поради зголемениот интерес за новата премиера „Сопружници“ на охридскиот народен театар, во петок и сабота од 19:00 часот ќе бидат изведени две повеќе...
Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Музичкиот состав Trio Dolce ја освои првата награда на еден од најпрестижните меѓународни уметнички фестивали во Италија Sopravista International повеќе...
Избор Култура Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 12. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Играниот филм „Дедо и внук“ на охридскиот режисер Илија Пиперкоски од денеска до вторник на репертоарот на Кинотека во Скопје. Вечерва и во повеќе...
Избор Култура
Скопје, 10. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски отпадна од трката за Оскар за странски филм. Неговиот филм „Пред дождот“ во 1995 ѝ ја донесе на повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Денес се навршуваат 120 години од раѓањето на А. ден Долард, големиот холандски писател и вљубеник во Охрид и Република Македонија. А. ден Долард (A. повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, вечерва со почеток во 19:00 часот ќе биде изведена новата премиера „Сопружници“ од Вуди Ален, во повеќе...