Култура

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 7. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Денес се навршуваат 120 години од раѓањето на А. ден Долард, големиот холандски писател и вљубеник во Охрид и Република Македонија. А. ден Долард (A. повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 6. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, вечерва со почеток во 19:00 часот ќе биде изведена новата премиера „Сопружници“ од Вуди Ален, во повеќе...
Избор Култура ТОП ВЕСТИ
Охрид, 2. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Охридскиот центар за култура ќе го чествува својот патрон, Григор Прличев. Во петок од 11:45 часот во изложбениот салон ќе биде отворена изложба на повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 1. февруари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во сабота, на 6-ти февруари, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со почеток во 19:00 часот ќе биде изведена новата премиера „Сопружници“ повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 27. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – На предлог на Романо Проди, поранешен италијански премиер и претседател на Европската Комисија, оваа пролет, ќе бидат објавени Зборник и видео издание повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со обраќање на претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, денеска напладне, на верскиот христијански православен празник Богојавление повеќе...
Избор Култура Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 19. јануари 2021 (ОХРИДПРЕС) – Годинешното доделување на 15. Светска награда на хуманизмот има особена симболика, пред се’, што со неа се одбележува 30-годишнината од повеќе...