Празници

Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 29. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Свети Тихон, епископ Аматунтски. Чудотворец. По смртта на блажениот Мемнониј, Тихон беше повеќе...
Избор Охрид Празници Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 21. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Српскиот патријарх г.г. Порфириј, денеска ќе ги посети храмот„ Св. Богородица0 Перивлепта“, Галеријата на икони како и другите цркви и културно историски повеќе...
Избор Македонија Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 21. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на преносот на моштите на светиот великомаченик Теодор Стратилат. Се празнува преносот на неговите повеќе...
Избор Охрид Празници Струга ТОП ВЕСТИ
Струга, 20. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во чест на пристигнувањето на српскиот Патријарх г.г. Порфириј, во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во струшко Калишта, вечерва од 18:00 повеќе...
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Денеска почнуваат Петровденските пости кои ќе траат до Петровден, кој секогаш се одбележува на 12-ти јули. Овој пост е востановен според црковното празнување на повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид Празници Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Калишта денеска ќе пристигне висока делегација на СПЦ предводена од Неговата Светост, српскиот повеќе...
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 20. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го слават денот посветен на Свети свештеномаченик Маркелин, папа Римски. Му беше претходник на престолот на римскиот папа повеќе...
Избор Македонија Охрид Празници Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. јуни 2022 (ОХРИДПРЕС) – Од Македонската православна црква – Охридска архиепископија, односно Дебарско-кичевската епархија Охрид, информираат дека утре, понеделник, 20-ти повеќе...