Охрид

Избор Охрид ТОП ВЕСТИ Хроника
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајна незгода се случи утрово на улицата „Галичица“ во Охрид. Порталот Охрид 1 јави дека во незгодата се судриле два автомобили, при што бил повеќе...
Економија Избор Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Претседателот на Владата на Република Македонија, Христијан Мицкоски ќе присуствува на теренска посета на Општина Охрид каде ќе изврши увид во градба на повеќе...
Забава ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Охрид Охрид најубав ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Facebook страната Охрид најубав/Ohrid najubav објавува дневни фотографии од преубавиот Охрид, кој како и секогаш, блеска со својата безвременска убавина. повеќе...
Избор Македонија Охрид Охрид некогаш ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во далечната 1922 година беше пуштена во сообраќај теснолиниската железничка пруга од Ѓорче Петров во Скопје до Охрид и струшкото повеќе...
Избор Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно Дебарско-кичевската епархија Охрид, ги известува православните верници дека денеска ќе се повеќе...
Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Православните верници на денешен ден го празнуваат полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград. Во времето на царот Лав повеќе...
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, пo суви коловози, информираат од Авто мото сојузот на Република Македонија (АМСМ). Интензитетот на повеќе...
Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во Охрид денес сончево и многу топло време со услови за мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. UV повеќе...
ЕКОЛОГИЈА ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – На Преспанско Езеро му се случува забрзано исчезнување. Во однос на ланскиот јули, нивото е пониско за цели 39 сантиметри, иако според досега повеќе...
Избор Култура Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од фестивалот „Поетска ноќ во Велестово“ го објавија дизајнот на постерот за годинешното, 36-то издание. – Велат, секој со својата планина. За повеќе...