Македонија

Избор Македонија ОБРАЗОВАНИЕ ТОП ВЕСТИ
Скопје, 19. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од кога неработните денови преку ноќ стануваат работни, прашува претседателот на СОНК, Јаким Неделков преку својот профил на Фејсбук, каде објави повеќе...
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 19. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, пo наместа влажни коловози, информираат од Авто мото сојузот на Република Македонија (АМСМ). повеќе...
Економија Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Една четвртина од младите се загрижувачки пречесто на социјалните медиуми, не пребаруваат ниту реагираат на вести и не се слуша нивниот „политички глас“, повеќе...
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР), изминатото деноноќие во Охрид наврнаа 14. литри дожд на м2. повеќе...
Економија ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во ерата на дигитализацијата и глобалната поврзаност, дигиталните номади бараат нови хоризонти каде што можат да работат и да уживаат во животот. повеќе...
Избор Култура Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 18. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – По повод 18-ти април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, денеска ќе биде овозможен слободен влез во сите национални установи од повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 18. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Седумнаесет партии и коалиции, од кои 13 имаат листи во сите 6 изборни единици, од ноќеска се во трка за 120-те пратенички места во Собранието на повеќе...
Избор Култура Локална самоуправа Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 17. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Охрид е домаќин на дводневна конференција за културното наследство и туризам по повод 18-ти април, Денот на културното наследство на УНЕСКО. Пленарно повеќе...
Избор Избори 2024 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 17. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – „Не вреди да гласаш“, „Нема ништо да се смени“, „Еден глас ништо не менува“, „Сѐ ќе биде исто“… И така до недоглед, може да се набројуваат повеќе...
Избор Избори 2024 Македонија Охрид Струга ТОП ВЕСТИ
Охрид/Струга, 17. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Кандидатот за претседател на Република Македонија од ГРОМ и коалицијата „Храбро за Македонија“ Стевчо Јакимовски денеска ќе престојува во Охрид, повеќе...