Македонија

Избор Македонија
Скопје, 14. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева по четири дена болничко лекување во клиниката „Жан Митрев“ денеска треба да биде вратена во повеќе...
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 11. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Денеска се одбележува Денот на востанието на македонскиот народ – 11-ти октомври, навршуваат 78 години од почетокот на антифашистичкото востание повеќе...
Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Нови Сад, 10. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Премиерите на Албанија и на Северна Македонија Еди Рама и Зоран Заев, како и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска дадоа согласност на повеќе...
Економија Избор Македонија
Скопје, 9. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог – законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради повеќе...
Економија Избор Македонија
Скопје, 9. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – На предлог на Министерството за финансии, со цел понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително повеќе...
Избор Македонија
Вашингтон/Скопје, 9. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Две третини од иселените од Македонија се работоспособни, а останатата третина е високостручен кадар, од кој најголем дел е од ИТ секторот, повеќе...
Економија Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 7. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – По пауза од пет години неделава во Москва ќе се одржат подготвителни средби по повод претстојната седница на Мешовитата меѓувладина комисија за повеќе...
Економија Избор Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 7. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Од полноќ пониски цени на бензините, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, повеќе...
Избор Македонија
Скопје, 7. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Пораката што наредната недела ЕУ ќе ја испрати до Македонија е порака и за регионот. Доколку сѐ она што го направи земјава од решавањето на прашањата повеќе...
Избор Македонија
Скопје, 7. октомври 2019 (ОХРИДПРЕС) – Првоосомничениот во аферата „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, утре ќе биде спроведен на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал повеќе...