Македонија

Здравје ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Подај рака ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Сите заедно уште еднаш имаме можност да ја покажеме хуманоста и да и’ помогнеме на Дијана Трипуновска во нејзината борба со ретката болест. – повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Култура Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – На денешен ден во 1980 година, Во Охрид почина Ванчо Николески, познат македонски писател за деца и млади. Николески спаѓа во основоположниците на повеќе...
Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 15. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 април, денот кој православните верници го слават во чест на Преподобен Тит Чудотворец. повеќе...
Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 14. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ-ОА (Јулијанскиот календар) денеска е 1. април, денот кој православните верници го слават во чест на преподобна Марија Египетска. повеќе...
Забава Избор Култура Македонија ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Легендарниот македонски гитарист и композитор Влатко Стефановски, во интервју за емисијата „U svom filmu“ на HRT откри дека го комплетира новиот албум повеќе...
Избор Македонија Охрид Празници ТОП ВЕСТИ
Охрид, 13. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ-ОА (Јулијанскиот календар) денеска е 31-ви март, денот кој православните христијани го слават во чест на Св. Ипатиј Гангрски. повеќе...
Избор Избори 2024 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 12. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, во рамки на 96. седница, со жребување го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите. Број 1 е повеќе...
Економија ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 12. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во февруари годинава Република Македонија ја посетиле вкупно 44. 224 туристи, од кои 39 % биле домашни, а 61 % се странски туристи. Според повеќе...
Економија Избор Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 12. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во месец февруари во Охрид биле издадени 10 одобренија за градење. Според податоците на Државниот завод за статистика, од нив 8 се на физички лица, а 2 повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје, 12. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Откако минатиот викенд во црквата „Св. Софија“ во Охрид, за празникот Благовештение на Пресвета Богородица, беше отслужена Литургија по повод Третата повеќе...