Свет

COVID-19 Избор Свет
Пекинг, 11. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Вакцината против COVID-19 од кинеската компанија „Синофарм“, која ја создаде Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба на повеќе...
Избор Свет
Каљари, 7. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Десетици луѓе се соочуваат со казни до 3.000 евра поради земање песок и школки од плажите на Сардинија. Властите кажаа дека 41 лице е пријавено за кражба повеќе...
Избор Свет
Лондон, 4. јуни 2021 (ОХРИДПРЕС) – Фустанот што принцезата Дијана го носеше на свадбата со принцот Чарлс во 1981 година е изложен во нејзиниот поранешен дом, палатата Кенсингтон во Лондон. повеќе...
Избор Свет
Париз, 27. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Францускиот историчар на уметност Лоран де Кар, позната по унапредувањето на социјалните проблеми преку уметноста, ќе биде шеф на Лувр и прва жена во повеќе...
Избор Свет
Нови Сад, 26. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Три песни од неодамна починатиот Ѓорѓе Балашевиќ ќе бидат вклучени во српските учебници за основно образование, објавија медиумите во Србија. повеќе...
Избор Свет
Лос Анџелес, 26. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Куќата во која во 1990-тите живееле Курт Кобејн и Кортни Лав, се продава за 998.000 долари. Двокатното здание се наоѓа во Холивуд и не е реновирано повеќе...
Забава Избор Свет
Њујорк, 17. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Кусо по официјалниот датум на објавување на новата епизода на „Пријатели“ (27-ми мај), Booking.com понуди уникатно искуство – за помалку од 20 американски повеќе...
Забава Избор Свет
Хонг Конг, 17. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Најстариот диџеј на светот, 96-годишниот Реј Кордеиро, го одработи своето последно радио шоу. Тој беше водител повеќе од седум децении, објави повеќе...