Свет

Избор Свет
Лондон, 3. февруари 2022 (ОХРИДПРЕС)- Кралицата Елизабета Втора во недела ќе стане првата британска владетелка која е на тронот цели 70 години, со што ќе го означи почетокот на нејзината повеќе...
Избор Свет ТОП ВЕСТИ
Софија, 26. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Бугарските истражители ја завршија истрагата за несреќата со автобусот на „Беса Транс“ во која загинаа 45 македонски граѓани, соопшти заменик-главниот повеќе...
Избор Свет
Рим, 25. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Италија аплицираше во УНЕСКО за да му се даде заштитен статус на еспресото, тврдејќи дека е многу повеќе од обичен пијалак. Откако неаполската пица беше повеќе...
Избор Свет
Њујорк, 13. јануари 2022 (ОХРИДПРЕС) – Луѓето поминуваат во просек четири часа и 48 минути на ден на своите мобилни телефони, вели фирмата за следење апликации „Еп Ени“, што е пораст од 30% повеќе...
COVID-19 Избор Свет ТОП ВЕСТИ
Женева, 21. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) -Светската здравствена организација ги повика луѓето да откажат некои од своите празнични планови во интерес на јавното здравје, додека сојот омикрон повеќе...
Избор Македонија Свет ТОП ВЕСТИ
Скопје, 20. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Холандската амбасада во Скопје известува дека од 22-ри декември, соглансо новите правила, и вакцинираните ќе треба да прикажат негативен ПЦР-тест за повеќе...
Забава ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Свет ТОП ВЕСТИ
Белград, 19. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Српската ѕвезда Марко Шелиќ Марчело со неговата најнова песна JBG, која беше промовирана синоќа во најпопуларното српско шоу „24 минути со Зоран повеќе...
Избор Свет
Валета, 15. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Малта стана првата земја од Европската Унија која ги легализираше одгледувањето и личната употреба на марихуаната и се очекува нејзиниот историски повеќе...
Избор Свет
Барселона, 9. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со поставување сјајна ѕвезда, вчера беше откриена нова кула висока 138 метри на базиликата Саграда фамилија – најпознатата зграда во Барселона, повеќе...