Избори 2024

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024
Скопје, 23. јуни 2024 (ОХРИДПРЕС) – Пратениците со 77 гласа „за“ и 22 „против“ вечерва ја изгласаа новата македонска Влада, предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Со повеќе...
Избор Избори 2024 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 6. јуни 2024 (ОХРИДПРЕС) – Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го доби мандатот од претседателката Гордана Силјановска Давкова во следните 20 дена да ја формира новата повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 6. јуни 2024 (ОХРИДПРЕС) – Претседателката на Република Македонија, Гордана Сиљановска Давкова, денеска напладне во Вила „Водно“, ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на повеќе...
Избор Избори 2024 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 30. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како неоснована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Скопје/Охрид, 28. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – Денеска се одржа констутитивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, на која со 76 гласа „За“, шест против и без повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија ТОП ВЕСТИ
Скопје, 28. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – Денеска со почеток во 11:00 часот ќе се одржи констутитивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија. Според Деловникот за работа, повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 23. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – На вчерашното прегласување во Охрид најмногу гласови освои коалицијата „Твоја Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ – 303 пред коалицијата за Европска иднина на повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија
Скопје, 23. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – По прегласувањето има само една промена во пратеничките мандати. „Вреди“ во 6-тата изборна единица го доби 8 мандат, односно на ниво на држава сега има 14 повеќе...
ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ Избори 2024 Македонија Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – До 17:00 часот на гласање во Охрид излегле 306 гласачи односно 43,04% од вкупно запишаните. Денеска се прегласува за парламентарните избори на неколку повеќе...
Избор Избори 2024 Охрид ТОП ВЕСТИ
Охрид, 22. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – До 13:00 часот на гласање во Охрид излегле 185 граѓани или 26,02% од вкупно запишаните. – За разлика од изборите на 8-ми мај излезноста до овој период е помала повеќе...