Охрид

Туризам

Covid-19

Локална Самоуправа

Охрид го одбележи Светскиот ден на физичка активност

Охрид го одбележува Светскиот ден на физичка активност

Охрид, 10. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со низа активности поддржани од Владата, Агенцијата за млади и спорт и Центарот за јавно здравје денеска во Охрид и неколку градови во државава ќе се

Дебрца

Пожар во атарот на селото Горенци

Пожар во атарот на селото Горенци

Охрид, 9. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – На 8-ми мај 2021 година, околу 15:00 часот, во СВР Охрид пријавен е пожар на три ниви во атарот на селото

Струга

25 нови случаи на COVID-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирано 1 починато и 25 оздравени лица

25 нови случаи на COVID-19, во Охрид нема

Скопје, 10. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, при што се регистрирани 25 нови случаи на

Хроника

Парични казни за 14 лица од Охрид и 1 од Струга поради неносење заштитни маски

Охрид, 10. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Според статистичките податоци на МВР, во текот на изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 28 прекршоци за

Партии

Образование

Култура

Врвни резултати на државниот натпревар „Образовно рандеву 2021“ на МАССУМ за ученици од ДСУ РЦСОО „Ванчо Питошески“ од Охрид

Врвни резултати на државниот натпревар „Образовно рандеву 2021“ на МАССУМ

Охрид, 28. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – Учениците од ДСУ РЦСОО „Ванчо Питошески“ од Охрид под менторство на професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски учествуваа во 5

Екологија

Минимален раст на езерското ниво, но и натаму далеку под просекот за мај

Охрид, 10. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Од почетокот не месецов се бележи раст на водостојот на Охридското езеро, но и понатаму е далеку од просекот за мај. Според денешните мерења на Управата за

Здравје

Економија

Поскапуваат бензините и дизелот

Поскапуваат бензините и дизелот

Скопје/Охрид, 10. мај 2021 (ОХРИДПРЕС) – Од ноќеска на полноќ нови, повисоки, цени на нафтените деривати. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, Еуросупер БС-95 поскапува за